The what ever thread...



Moderator: Ghost Hip

Re: The what ever thread...

Postby Chankgeez » Wed Apr 23, 2014 11:42 pm

snipelfritz wrote:Hey, guys. Been a while since I've been on here, but I just thought I'd pop in and say hi and act like I was never gone.

So hello!
:D


:hello:
psychic vampire. wrote:The important take away from this thread: Taoism and Ring Modulators go together?
…...........................…
Sweet dealin's: here
"Now, of course, Strega is not a Minimoog… and I am not Sun Ra" - dude from MAKENOISE
#GreenRinger
Chankgeez

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 41881
Joined: Tue Oct 11, 2011 1:40 am
Location: https://www.youtube.com/watch?v=FGhbeHujNZQ youtube.com/watch?v=V-2l7kkBURc

Re: The what ever thread...

Postby snipelfritz » Thu Apr 24, 2014 12:07 am

I know I just posted a whole thread on this, but what's I good place to go trading a guitar for a bass at?
BOOM-SHAKALAKALAKA-BOOM-SHAKALAKUNGA

Behndy wrote:i don't like people with "talent" and "skills" that don't feel the need to cover their inadequacies under good time happy sounds.
snipelfritz

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 11720
Joined: Fri Dec 31, 2010 7:28 pm
Location: Milwaukee

Re: The what ever thread...

Postby ChetMagongalo » Thu Apr 24, 2014 12:55 am

maybe here, talkbass, or craigslist. dont know anywhere else reliable that facilitates that
Youtube: http://www.youtube.com/user/crazyfalconX/videos
rustywire wrote:Post your battle jacket of wrong bands

psychic vampire. wrote:I believe all authorities should be destroyed?
ChetMagongalo

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 4393
Joined: Sun Nov 11, 2012 6:22 am
Location: Denton, TX

Re: The what ever thread...

Postby Mudfuzz » Thu Apr 24, 2014 2:28 am

I idea od this being real bothers me more than if it was spam..
Attachments
Screen Shot 2014-04-23 at 11.26.18 PM.png
Screen Shot 2014-04-23 at 11.26.18 PM.png (89.45 KiB) Viewed 4225 times
Mudfuzz

User avatar
HERO
HERO
 
Posts: 16705
Joined: Sat Jul 07, 2007 7:06 pm
Location: The gloomy lands of the northwest

Re: The what ever thread...

Postby Moustache_Bash » Thu Apr 24, 2014 1:23 pm

Achtane wrote:I watched Drive.
It was good.
Also this.


Image
Moustache_Bash

User avatar
FAMOUS
FAMOUS
 
Posts: 1724
Joined: Mon Apr 04, 2011 3:03 pm
Location: Pacific Northwest

Re: The what ever thread...

Postby futuresailors » Thu Apr 24, 2014 2:45 pm

:lol: Now I have to watch that movie...
Tom Dalton wrote:You're a dumbass for making this thread to begin with. :hello:

magiclawnchair wrote:fuck that bitter old man

smile_man wrote:
ifeellikeatourist wrote:Pedals aren't everything, yada, yada, yeah I know.


fuck you.


McSpunckle wrote:I ctrl+f'd mountain goats and decided we aren't friends anymore.
futuresailors

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 8082
Joined: Tue Oct 13, 2009 5:31 pm

Re: The what ever thread...

Postby Achtane » Thu Apr 24, 2014 3:07 pm

:lol: :lol: :lol:
REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...REEEAAAL HUMAN BEAN...AND A REEAAAAAL HEROOO...
http://www.youtube.com/watch?v=Louy7zH9guw
sonidero wrote:Roll a plus 13 for fire and with my immunity to wack I dodge the cough and pass a turn to chill and look at these rocks...

kbithecrowing wrote:Making out with my girl friday night, I couldn't stop thinking about flangers.

Image
Image
Achtane

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 14313
Joined: Mon Sep 20, 2010 2:09 am
Location: under the manchineel

Re: The what ever thread...

Postby Moustache_Bash » Thu Apr 24, 2014 3:20 pm

A Drive thread pops up on /b/ every once in a while, it's hilarious.

And Drive is a great movie. But, I get all starry eyed over Ryan Gosling. I think all his movies are great.
Moustache_Bash

User avatar
FAMOUS
FAMOUS
 
Posts: 1724
Joined: Mon Apr 04, 2011 3:03 pm
Location: Pacific Northwest

Re: The what ever thread...

Postby tuffteef » Thu Apr 24, 2014 3:28 pm

i swear if ryan gosling can play an instrument im done for...
tuffteef

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 7890
Joined: Tue May 26, 2009 7:05 pm
Location: Downunderverse

Re: The what ever thread...

Postby tuffteef » Thu Apr 24, 2014 3:29 pm

ITS ALL IVE GOT MAN
COVERS MY GUT FUDGE...
tuffteef

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 7890
Joined: Tue May 26, 2009 7:05 pm
Location: Downunderverse

Re: The what ever thread...

Postby Achtane » Thu Apr 24, 2014 3:40 pm

tuffteef wrote:ITS ALL IVE GOT MAN
COVERS MY GUT FUDGE...


REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....REEAAAAAAAAL TRAVIS BEAN....A-LU-MI-NUM HEEEEROOOO....
http://www.youtube.com/watch?v=Louy7zH9guw
sonidero wrote:Roll a plus 13 for fire and with my immunity to wack I dodge the cough and pass a turn to chill and look at these rocks...

kbithecrowing wrote:Making out with my girl friday night, I couldn't stop thinking about flangers.

Image
Image
Achtane

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 14313
Joined: Mon Sep 20, 2010 2:09 am
Location: under the manchineel

Re: The what ever thread...

Postby pelliott » Thu Apr 24, 2014 3:51 pm

Drive: great
Only God Forgives: fucked up, hard to watch/absorb. People thought it was AWFUL but I thought it was just really challenging. Visually amazing.
The fuckin song playing over the showdown fight scene in OGF: hot fire
Nicolas Winding Refn: fucking crazy
pelliott

User avatar
IAMILF
IAMILF
 
Posts: 2077
Joined: Sun Jan 13, 2013 5:02 pm
Location: Detroit MI

Re: The what ever thread...

Postby ChetMagongalo » Thu Apr 24, 2014 4:08 pm

I didn't like Drive too much. Most of the movie was decent but the bad parts made me want to die. I also hate the soundtrack
Youtube: http://www.youtube.com/user/crazyfalconX/videos
rustywire wrote:Post your battle jacket of wrong bands

psychic vampire. wrote:I believe all authorities should be destroyed?
ChetMagongalo

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 4393
Joined: Sun Nov 11, 2012 6:22 am
Location: Denton, TX

Re: The what ever thread...

Postby Achtane » Thu Apr 24, 2014 4:48 pm

Those sinister FM synths tho
Yeah, I can understand not liking it. The part I found the most jarring was the scene where he first hung out in her apartment and acted all aloof...I guess that was supposed to be intrigue that she saw in him, but it just came across to me as "wat".
http://www.youtube.com/watch?v=Louy7zH9guw
sonidero wrote:Roll a plus 13 for fire and with my immunity to wack I dodge the cough and pass a turn to chill and look at these rocks...

kbithecrowing wrote:Making out with my girl friday night, I couldn't stop thinking about flangers.

Image
Image
Achtane

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 14313
Joined: Mon Sep 20, 2010 2:09 am
Location: under the manchineel

Re: The what ever thread...

Postby ChetMagongalo » Thu Apr 24, 2014 4:52 pm

yeah haha I guess if you wanna get girls you just have to look like Ryan Gosling and act like you've never talked to anyone in your life
Youtube: http://www.youtube.com/user/crazyfalconX/videos
rustywire wrote:Post your battle jacket of wrong bands

psychic vampire. wrote:I believe all authorities should be destroyed?
ChetMagongalo

User avatar
IAMILFFAMOUS
IAMILFFAMOUS
 
Posts: 4393
Joined: Sun Nov 11, 2012 6:22 am
Location: Denton, TX

PreviousNext

Return to General Discussion



Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


Sponsored Ad. (Please no inflated/repetitive clicking. Thanks!)



ilovefuzz.com is not responsible for user-submitted content. Users participate at their own discretion and risk.